sobota, 2 września 2017

Hel

Hel, urokliwe miasteczko oddalone 33 km od stałego lądu. Nasz kolejny nadmorski przystanek na mapie wakacyjnych wojaży.

Fokarium
Przy Bulwarze Nadmorskim odwiedzamy jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Helu, Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest to placówka naukowo - badawcza, której celem jest odtworzenie kolonii foki szarej w akwenie południowego Bałtyku.
 Fajnie, udało nam się wejść w porze karmienia fok. Przy okazji posiłku zwierzęta badane są przez swoich opiekunów: sprawdza się np. stan ich skóry, płetw, czy nie mają zadrapań, skaleczeń, czy nie ma jakichś symptomów wskazujących że foka jest chora. Podaje się im krople do oczu czy zastrzyk jeśli tego wymagają. Ćwiczenia, które wykonują np. aport kółka lub piłeczki też ma na celu ocenę ich zachowania.
Warto odwiedzić stronę http://www.fokarium.pl/

Muzeum Rybołówstwa

Muzeum mieści się w centrum miasta , obok portu, w zabytkowym poewangelickim, XIV-wiecznym kościele gotyckim p.w. św. Piotra i Pawła. Na wystawach prezentowane są zagadnienia związane z historią Półwyspu Helskiego, rybołówstwem na Zatoce i Bałtyku. Na dziedzińcu można zobaczyć drewniane łodzie i elementy statków i łodzi.

Latarnia morska Hel 
Znajduje się prawie na końcu Półwyspu Helskiego, jest to ośmiokątna wieża z czerwonej, licowanej cegły o wysokości  41,5 m. Zasięg światła sięga 18 Mm czyli ok. 33 km. Ta, którą widzimy na zdjęciu została zbudowana przez miejscowych Kaszubów w 1942 roku. Jej poprzedniczka była wysadzona w powietrze w 1939 roku przez oddziały polskie broniące Helu, a i ta nie była pierwsza, wcześniejsze były niszczone przez sztormy i pożary. Po wojnie latarnia, na wiele lat była zamknięta dla publiczności, pełniła funkcję obiektu strategicznego. Od 1 sierpnia 1994 roku jest dostępna w sezonie (od V - do IX) do zwiedzania.

Początek Polski 
A może koniec? Można tu dojść zbudowaną w 2013 roku promenadą. Przy okazji jej budowy w pobliżu ustawiono kamienny obelisk informujący, że to jednak początek Polski.
Widzicie na wodzie taką linię, tam miesza się woda morska z tą z Zatoki. Fajne zjawisko:) Tutaj woda ponoć jest najczystsza do kąpieli.

Hel odwiedziliśmy w ciągu tygodnia dwa razy, podczas pierwszej wyprawy telefonem utrwaliłam jedynie wyprawę statkiem. 
Oho, ktoś tu ma ochotę na rejs  ...

Bezcenne ... zobaczyć taką radość w oczach dziecka

Kartka z Helu

Więcej ⇰  Władysławowo 2017

Brak komentarzy :