sobota, 25 września 2021

Opuszczony Park Miniatur Sakralnych

W Częstochowie w dzielnicy Zawodzie-Dąbie, na zboczach Złotej Góry (281m n.p.m.) w 2011r. otwarto  Park Miniatur Sakralnych. Ekspozycje w skali 1:25 i 1:10 to miniatury budowli sakralnych z terenu Europy i Azji. Obecnie park sukcesywnie popada w ruinę, jest opuszczony, mocno zarośnięty, pomimo ogrodzenia jest okradany i dewastowany. Czasy świetności trwały tu chyba bardzo krótko. 
Oto kilka miniatur. Zdjęcia zrobiłam telefonem. Wiadomości o oryginalnych obiektach zebrałam z ocalałych tablic informacyjnych.  

Bazylika Świętego Piotra na Watykanie


Poniżej zdjęcie z 2024. 
Reszty nie fotografowałam, nie warto. Roztrzaskane elementy po dawnych miniaturach, butelki, puszki po różnego rodzaju alkoholach ... cmentarzysko śmieci. 

Hiszpania. Katedra św. Jakuba Większego w Santiago de Compostela
Świątynia ta powstała nad grobem ze szczątkami Apostoła Jakuba, ucznia Jezusa. W roku 813 w miejscu gdzie odnaleziono szczątki św. Jakuba postawiono najpierw kaplicę, potem kościół. W ciągu setek lat świątynię przebudowywano i upiększano na wzór aktualnych stylów architektonicznych. A tak wygląda w miniaturze.

Armenia. Katedra w Eczmiadzynie 
Najstarsza i najważniejsza świątynia ormiańska. Pochodzi z IV w. n.e. Wybudowana przez Grzegorza Oświeciciela na fundamentach pogańskiej bazyliki. Dominuje w niej tradycyjna, ormiańska forma architektoniczna, uwidaczniająca się w wieżyczkach i dzwonnicach. Sama katedra składa się z warstw, które powstawały przez wieki, a główna ściana ciągle zawiera kamienie używane do budowy w IV w.

Włochy. Bazylika św. Jana na Lateranie
Ta wybudowana w IV w. pięcionawowa świątynia była pierwszym kościołem w Rzymie. Powstała po edykcie mediolańskim, który zakończył prześladowania chrześcijan, stając się jednocześnie katedrą Rzymu i pełni tę funkcję do dziś. Przed bazyliką znajduje się egipski obelisk, liczący 31 m wysokości. Przylegający do świątyni pałac przez dziesięć stuleci zamieszkiwali papieże, dopiero Grzegorz IX przeniósł siedzibę papiestwa na wzgórza watykańskie. W Wielki Czwartek odprawia się Mszę świętą, w czasie której papież powtarza gest Chrystusa obmycia nóg uczniom. A oto miniatura.
Katakumby 
Podziemne cmentarzyska. Kilkukondygnacyjny system tuneli drążonych w miękkiej skale, gdzie w niszach i komorach chowano zmarłych. 

Portugalia. Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Fatimie
Fatima nieodłącznie kojarzy się z objawieniami jakie miały tam miejsce. W 1917r. trójce małych pastuszków kilkukrotnie ukazała się Maryja, przekazując dzieciom słynne tajemnice i wzywając do modlitwy.

Litwa.  Ostra Brama w Wilnie

Francja. Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej z La Salette
W połowie XIX w. dwójce dzieci ukazała się Najświętsza Panienka. W miejscu objawienia wytrysnęło źródełko, tuż obok zaczęto wznosić świątynię. Główne wejście wkomponowane jest między dwie wieże, będące równocześnie dzwonnicami. Neoromańskie sanktuarium położone jest wśród malowniczych alpejskich szczytów, ponad 1700m n.p.m., z dala od zgiełku, w trudno dostępnym miejscu. A to miniatura.

Włochy. Bazylika świętego Franciszka w Asyżu
Święty Franciszek stygmatyk i założyciel zakonu Braci Mniejszych, został pochowany na tzw. Piekielnych Wzgórzach, których nazwa po pochówku świętego została zmieniona na Rajskie. W 1228r., dwa lata po śmierci Franciszka, miejsce poświęcił papież Grzegorz IX i rozpoczęto budowę bazyliki. Ta XIII-to wieczna budowla jest najcenniejszym zabytkiem wczesnogotyckiej sztuki włoskiej. Powstała na skalistym, trudnodostępnym terenie. 

Francja. Bazylika Niepokalanego Poczęcia w Lourdes
Ta XIX-to wieczna świątynia położona w południowo - zachodniej Francji u podnóża Pirenejów, zdaje się wyrastać ze skały na której ją zbudowano. Powstała nad grotą Masabille, w której w 1858r. 14-letniej Bernadecie Soubirous ukazała się Matka Boża. W architekturze bazyliki uwidaczniają się formy inspirowane sztuką gotycką: ostre łuki nad drzwiami i oknami, misterne ornamenty, malownicze bogato zdobione wieżyczki. Nad kościołem góruje 70-cio metrowa wieża, z której co godzinę dobiega melodia "Ave Maria". Poniżej świątynia w miniaturze.

Hiszpania. Bazylika Matki Bożej w Montserrat

Austria. Bazylika Narodzenia NMP w Mariazell
Najważniejsze sanktuarium w Austrii wznosi się wśród alpejskich szczytów aż 868m. n.p.m., a jego początki sięgają XII w. W ciągu stuleci świątynię kilkakrotnie przebudowywano, stąd to połączenie gotyku z barokiem. Wnętrze Bazyliki uznawane jest za jedno z najpiękniejszych przykładów baroku na świecie. Wstawiennictwo Matki Bożej miało ocalić wędrującego przez Alpy mnicha, który w podzięce nakazał wybudować kaplicę. 

Izrael. Świątynia Grobu Pańskiego w Jerozolimie
Pierwszą świątynię upamiętniającą śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, zaczęto wznosić w 335r. , nadając bryle kościoła cechy architektury bizantyjskiej. Budowlę ukończono pół wieku później, wieńcząc sanktuarium monumentalną kopułą, zwaną Kopułą Zmartwychwstania. Na przestrzeni wieków budowlę kilkukrotnie niszczono. W XI w. odbudowano, jednak w dużo mniejszej skali. Dopiero w 1149r., w 50-tą rocznicę zdobycia Jerozolimy przez krzyżowców, rozpoczęto generalną odbudowę, nadając sanktuarium romański charakter. Najważniejsze miejsce świątyni, grób Chrystusa Zbawiciela, znajduje się dokładnie pod kopułą, w centralnej części obiektu. W XIX w. odrestaurowano Kaplicę, powstała również nowa kopuła. Współgospodarzami świątyni są duchowni prawosławni, ormiańscy, katoliccy, koptyjscy, a także etiopscy.

Włochy. Bazylika Świętego Domu w Loreto
Dom świętej Rodziny, w którym dorastała Maryja, mieścił się w Nazarecie i był świadkiem niezwykłego wydarzenia, jakim było Zwiastowanie przez Archanioła Gabriela. W 570r. nad domkiem wybudowano świątynię, którą wkrótce zniszczyli Arabowie. Na szczęście domek ocalał. W 1099r. Palestynę zajęli krzyżowcy i przystąpiono do odbudowy świątyni. W XIII w. muzułmanie opanowali Ziemię Świętą. W obawie przed zniszczeniem  Dom Świętej Rodziny rozebrano i przewieziono do Europy, do włoskiego Loreto. W XV w. nad Świętym Domkiem zaczęto budowę pięknej, pokaźnej bazyliki. Domek jest jej sercem, mieści się pod wyniosłą kopułą świątyni. 

Niszczejący park linowy.
Mijając poszczególne miniatury weszliśmy na szczyt. Stoi tu potężny, 14-metrowy pomnik JPII. W gąszczu traw są jakieś stare drewniane szopy, murowane budynki, przewracające się płoty. Kiedyś funkcjonowała tu strefa gastronomiczna i strefa rozrywki.  

Obiekt zastaliśmy zamknięty. Troszkę czasu minęło nim przed bramą pojawiła się kobieta, która za 10 zł wpuściła nas do środka. Chwilkę po nas weszły jeszcze dwie pary.

W pobliżu Parku znajduje się nieczynny kamieniołom na Złotej Górze. Roztacza się z niego widok na Częstochowę.

niedziela, 12 września 2021

Zamek w Olsztynie


Oznaczony kolorem czerwonym Szlak Orlich Gniazd łączący Kraków z Częstochową zmieniany był kilkukrotnie by prowadzić turystów przez najbardziej atrakcyjne tereny wyżyny Krakowsko  - Częstochowskiej, by pokazać jurajskie skarby: zamki i warownie. 
Jednym z punktów na czerwonym szlaku są ruiny średniowiecznego Zamku Królewskiego w Olsztynie k. Częstochowy. Warownia wzniesiona na początku XIV wieku, rozbudowana w 1349-1359 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Historię, legendy i inne ciekawe informacje dotyczące tego miejsca znajdziecie na stronie, do której prowadzi link zamieszczony na dole postu. Tymczasem zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z naszej niedzielnej wycieczki.


Na zamek idziemy ulicą Zamkową, po drodze mijamy rzeźbę autorstwa Michała Batkiewicza "Owca na rowerze". Tabliczka umieszczona na kamieniach informuje nas, że rzeźba nawiązuje do intensywnie rozwijającej się w gminie Olsztyn turystyki rowerowej oraz wypasu owiec na olsztyńskich wzgórzach. Patrząc pod nogi na płyty chodnikowe zauważamy daty związane z dziejami zamku. 


Na rynku w Olsztynie w otoczeniu kwiatów są ławeczki, a przy fontannie leżaki. Funkcjonuje mała gastronomia. Odbywają się tu plenerowe imprezy np. "Festiwal sztuki i wina". Płyta rynku służy też do prezentacji sztuki. Tego lata można było zobaczyć kompozycje " Rozbitkowie" i "Spacer na łańcuchu" których autorem jest Czesław Podleśny. Rzeźby wykonane są z odpadów znalezionych na złomowisku. 


Juromania. Tydzień później. 

Pogoda fatalna. Występy dzieci i turniej rycerski obejrzeliśmy patrząc z niepokojem na chmury.  


    Polecane linki:


poniedziałek, 6 września 2021

Zamek Pieskowa Skała

Rozległe lasy, piękne krajobrazy, ostańce skalne, jaskinie i zabytki. Pełne atrakcji okolice Ojcowa jak magnes przyciągają rzesze turystów. Nas też tu przygnało. Odwiedziliśmy Zamek Pieskowa Skała w Sułoszowie, najcenniejszy skarb Ojcowskiego Parku Narodowego, z siedmiuset letnią historią. Po renowacji w latach 1950-1963 zamek stał się Oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. 




Dziedziniec
Dwupiętrowy arkadowy dziedziniec wzorowany na wawelskim z wysuniętą loggią. 
Dziedziniec zdobią maszkarony czyli stylizowane twarze ludzkie i zwierzęce.




Ekspozycja Główna 
Przemiany stylowe w dziełach sztuki 
od średniowiecza do XX-lecia międzywojennego.
We wnętrzach komnat znajdują się cenne i ciekawe eksponaty przedstawiające malarstwo, rzeźby, przedmioty użytkowe i meble z XIV - XIX wieku. Wszystkie rzeczy zgromadzone na wystawie pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, warto je zobaczyć.





Wystawa czasowa
W zamku mają miejsce wystawy czasowe, my trafiliśmy na Paprockiego i bardzo się cieszę że mogłam zobaczyć jego dzieła. 

Skała Dorotka
Ponoć czasem przechadza się po skale szlachetnie urodzona dama - Dorotka Toporczyk. Dama ta została wydana za jednego z Szafrańców, ale jej serce biło dla nadwornego lutnika. Zakochani postanowili uciec, niestety zostali schwytani, a Dorotkę zamknięto w baszcie i skazano na śmierć głodową. 
Na skale zwanej "Dorotka" jest teraz altana, ale mieścił się tu nieistniejący już zamek górny z najwyższą wieżą zamkową, być może to tu więziono dziewczynę. Zamek dolny znajdował się na miejscu obecnego renesansowego dziedzińca. 





Zamek był chętnie wykorzystywany przez producentów filmowych, kręcono tu kadry do filmów: "Janosik", Stawka większa niż życie"- 16 odc., "Podróż za jeden uśmiech" - 7 odc., "Pierścień i róża", "Ogniem i mieczem" i inne produkcje.

Samochód zaparkowaliśmy w Zajeździe na Podzamczu, tu też po wycieczce zjedliśmy pyszny domowy obiad. Zajazd posiada pole namiotowe, miejsca dla kamperów i domki do wynajęcia. 


      Polecane linki: