Kopalnia Bełchatów rozpoczęła wydobycie węgla w 1980 r. Jest największą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie. Obecnie prowadzi eksploatację na obszarze dwóch pól: Bełchatów (koncesja wygasa 31 grudnia 2026 roku) i Szczerców (koncesja wygasa 17 września 2038 roku). Samo pole Bełchatów ma ok. 12 km długości i 3 km szerokości. Głębokość kopalnianego wyrobiska to ponad 300 metrów. Bełchatowski węgiel jest najtańszym paliwem energetycznym w Polsce. Jego średnie roczne wydobycie w ostatnich latach wyniosło w około 40-42 mln ton co stanowi ponad 60 proc. wydobycia w kraju. Strategicznym odbiorcą węgla jest Elektrownia Bełchatów.
Punkty widokowe Kleszczów i Żłobnica
Punkt widokowy w Kleszczowie
Punkt widokowy w Żłobnicy
Położony jest zaledwie 5 minut drogi na wschód od Kleszczowa.
Z punktu widokowego ledwie dostrzegamy pozornie malutkie: taśmociągi, maszyny i koparki. W rzeczywistości są to duże sprzęty, służące do wydobycia, zwałowania i transportu węgla. Weź koniecznie lornetkę, żeby zobaczyć szczegóły pracy poszczególnych maszyn pracujących w wyrobisku. Masz też możliwość zwiedzenia kopalni i zobaczenia wyrobiska z bliska (szczegóły w linku na dole postu).
Planując całodniową wycieczkę w okolice Bełchatowa, zwłaszcza z dziećmi warto odwiedzić Interaktywne Muzeum Giganty Mocy (link poniżej) i Górę Kamieńsk.
Góra Kamieńsk - sztuczna góra, powstała jako zwałowisko zewnętrzne kopalni. Jest najwyższym wzniesieniem w środkowej Polsce, ma 405,6m n.p.m. Obecnie jest to teren rekreacyjny, atrakcyjny latem i zimą. Są tu trasy rowerowe, zaplecze hotelowo-gastronomiczne, mini plac zabaw, trasy narciarskie, letni tor saneczkowy, kolejka linowa, punkt widokowy na kopalnię i elektrownię.
Polecane linki:
Źródła:
https://belchatow2050.pl/
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz