Punkt Widokowy
Bella Vista, czyli najpiękniejszy i najsłynniejszy balkon na całej wyspie Korfu. Widok na panoramę Paleokastritsy jest oszałamiający, zapiera dech w piersiach. Stałam przy barierce w restauracji Golden Fox kilkanaście minut i chłonęłam wzrokiem błękit wody, błękit nieba i kolor zieleni.
Żeby dojechać do restauracji Golden Fox musieliśmy przejechać przez Lakones, małą wioskę położoną w górach, która słynie z najpiękniejszych widoków na Palekostritsę. Pokonując strome podjazdy i zakręty dojechaliśmy do pierwszych domów. Ruch przez wieś jest jednokierunkowy, regulowany światłami. Sam przejazd przez Lakones to dodatkowa atrakcja i niemałe wyzwanie dla kierowcy, bowiem ulica jest niezwykle wąska. Momentami wydawało się, że autokar otrze się o ścianę jakiegoś budynku. Kiedy w XVIII i XIX wieku budowano domy, wyznaczono drogę na szerokość obustronnie objuczonego osiołka. Nie przewidziano, że w przyszłości zmieni się transport na samochodowy, a już na pewno na pojazdy wielkości autokaru. Na potrzeby tych ostatnich ściany kilku domów zostały przycięte.
Historia złotej pomarańczy wyspy Korfu
oraz degustacje
Chcesz poczuć smak Korfu? To spróbuj "złotej pomarańczy", czyli kumkwatu, symbolu tej wyspy. Owoc cytrusowy, który wyglądem przypomina małą mandarynkę lub mirabelkę, przywędrował z Chin do Europy w XIX wieku. Na Korfu drzewko kumkwatowe sprowadził angielski botanik Sidney Merlin, którego rodzina mieszkała w Grecji od lat 30 XIX wieku. Merlinowie byli dużymi właścicielami ziemskimi na Korfu, Krecie, Lamii i Attyce. Kumkwat na wyspie Korfu Merlin uprawiał na polach w pobliżu wsi Dassia. Odnosząc ogromny sukces w uprawie Merlin przyczynił się do rozwoju wyspy. Do dziś największe plantacje kumkwatu znajdują się na północy Korfu, zwłaszcza w okolicach wioski Nimfy. Roczna produkcja tego owocu sięga 140 ton. Owoc kumkwatu ma cienką skórkę, więc można zjeść go w całości, ponadto skórka dodaje trochę słodyczy do kwaśnego miąższu. Kumkwat ma wyjątkowo cenne właściwości prozdrowotne. Jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy, witamin i błonnika.
Produkuje się z niego likiery, dżemy, marmolady, syropy, słodycze, a nawet dodaje do kosmetyków.
Na degustację produktów zrobionych z korfiańskich owoców, w tym z kumkwatu pojechaliśmy do wioski Makrades, gdzie znajduje się sklep turystyczny. Próbowałyśmy likierów, dżemów oraz owoców kandyzowanych. Kupiłyśmy kilka produktów.
Rejs motorówką i Klasztor w Paleokastritsa