niedziela, 28 sierpnia 2022

Kalimera (καλημέρα) Korfu, 2022

 KORFU    13 - 20 sierpień 2022


Tym razem miałam przyjemność poznać zieloną, górzystą grecką wyspę Korfu, dumnie zwaną Królową Wysp Jońskich. Było cudownie. Urlopowy nastrój jeszcze mnie nie opuścił. Odkładam niektóre domowe obowiązki i przeglądając zdjęcia zrobione na Korfu, spisuję wspomnienia. Jednak szara rzeczywistość coraz bardziej dobija się do mojej świadomości, myśl powrotu do pracy jakoś mnie nie cieszy. Zaczynam tęsknić za Korfu, za cudownymi krajobrazami, klimatem, poznanymi ludźmi, za greckimi smakami i za kończącym się urlopem.


Z pośród wysp jońskich, Korfu, starożytna Kerkyra, to wyspa najdalej wysunięta na północ. Leży w pobliżu zachodniego wybrzeża Grecji i Albanii, w północnej części Morza Jońskiego. Stolicą wyspy jest miasto Korfu. Powierzchnia wyspy 592 km².

rozwiń      Sidari
Typowe turystyczne miasteczko. Słynie z pięknego klifowego wybrzeża, atrakcją jest tu Kanał Miłości - Canal D`Amour. 


rozwiń  ➪  Paleokastritsa cz.1
Rejs motorówką po wybrzeżu usianym skałami, wpływanie go błękitnych grot oraz wizyta w monastyrze Moni Theotoku.


rozwiń    Paleokastritsa cz.2
Punkt widokowy w restauracji Golden Fox, przejazd przez wioskę Lakones oraz degustacja regionalnych produktów. 


rozwiń    Kassiopi
Niezwykle urokliwa wioska rybacka z niewielkim, ładnym portem. Rajskie plaże i krystalicznie czysta woda. 

rozwiń      Półwysep Kanoni
Grobla nad którą przelatują samoloty oraz punkt widokowy, z którego podziwiamy zatokę z dwoma wysepkami.









Grecja w innych moich postach:

Półwysep Kanoni, Korfu (Kerkyra)

Półwysep Kanoni 

Jesteśmy na obrzeżach stolicy Korfu, na Półwysepie Kanoni. Z punktu widokowego Cafe Kanoni roztacza się piękny widok na zatokę, na której znajdują się wyspy: Vlacherna i Pontikonsi. Mówi się,  że każdy kto nie widział tych dwóch wysp i nie był na Kanoni, to nie widział Korfu. 

Jeden z najsłynniejszych zabytków wyspy to Klasztor Vlacherna z XVII wieku. Zajmuje niemal całą powierzchnię małej wysepki. Jego śnieżnobiałe ściany mocno kontrastują z otoczeniem, może dlatego jest najbardziej znaną i fotografowaną atrakcją turystyczną na Korfu. Można go zobaczyć na widokówkach. Wysepkę z lądem łączy betonowa kładka, wzdłuż której przycumowane są łodzie. 


Nieco dalej znajduje się druga wyspa, Pontikonissi, zwana też "Mysią Wyspą". Na wzgórzu, wśród drzew stoi mały bizantyjski kościółek z XII wieku, kawiarenka i sklepik z rękodziełem. Na wyspę można dostać się łodzią.


Punkt widokowy Cafe Kanoni





Widokówki z Korfu

W pobliżu lotniska


Grobla łącząca wyspę z półwyspem. Z tego miejsca można obserwować startujące i lądujące samoloty.


Lazaris Distillery & Artisan Sweet

W stolicy, w Korfu mieści się wytwórnia Lazaris Distillery & Artisan Sweet. Odwiedziliśmy to wspaniałe miejsce, gdzie zarówno w destylarni jak i w pracowni cukierniczej powstają ręcznie robione  słodycze oraz wyroby alkoholowe w 100% z naturalnych składników, bez chemicznych konserwantów, bez tłuszczów. Produkcję można obserwować z za szyby. Opakowania wyróżnia nowoczesny design. 




Przed zakupem zostajemy zaproszeni do bufetu degustacyjnego, gdzie poznajemy smak produktów wytwarzanych w wytwórni. Z alkoholi są to likiery z kumkwatu czyste i kremowe, włoskie likiery Limoncello, również w postaci czystej jak i kremowej i ouzo. Zachwyciły mnie likiery kremowe kumkwatowy i limonkowy. Są to likiery z małą ilością alkoholu, w końcowym etapie produkcji mieszane z mlekiem, słodkie o kremowej konsystencji. W sklepie oprócz alkoholi i słodyczy można kupić oliwę, przyprawy, dżemy, miody.
            Główny post   Korfu

sobota, 27 sierpnia 2022

Paleokastritsa, Korfu. cz.2


Punkt  Widokowy 

Bella Vista, czyli najpiękniejszy i najsłynniejszy balkon na całej wyspie Korfu. Widok na panoramę Paleokastritsy jest oszałamiający, zapiera dech w piersiach. Stałam przy barierce w restauracji Golden Fox kilkanaście minut i chłonęłam wzrokiem błękit wody, błękit nieba i kolor zieleni.









Żeby dojechać do restauracji Golden Fox musieliśmy przejechać przez Lakones, małą wioskę położoną w górach, która słynie z najpiękniejszych widoków na Palekostritsę. Pokonując strome podjazdy i zakręty dojechaliśmy do pierwszych domów. Ruch przez wieś jest jednokierunkowy, regulowany światłami. Sam przejazd przez Lakones to dodatkowa atrakcja i niemałe wyzwanie dla kierowcy, bowiem ulica jest niezwykle wąska. Momentami wydawało się, że autokar otrze się o ścianę jakiegoś budynku. Kiedy w XVIII i XIX wieku budowano domy, wyznaczono drogę na szerokość obustronnie objuczonego osiołka. Nie przewidziano, że w przyszłości zmieni się transport na samochodowy, a już na pewno na pojazdy wielkości autokaru. Na potrzeby tych ostatnich ściany kilku domów zostały przycięte. 
Lakones z okna autokaru.


 Historia  złotej  pomarańczy  wyspy  Korfu
oraz  degustacje


Chcesz poczuć smak Korfu? To spróbuj "złotej pomarańczy", czyli kumkwatu, symbolu tej wyspy. Owoc cytrusowy, który wyglądem przypomina małą mandarynkę lub mirabelkę, przywędrował z Chin do Europy w XIX wieku. Na Korfu drzewko kumkwatowe sprowadził angielski botanik Sidney Merlin, którego rodzina mieszkała w Grecji od lat 30 XIX wieku. Merlinowie byli dużymi właścicielami ziemskimi na Korfu, Krecie, Lamii i Attyce. Kumkwat na wyspie Korfu Merlin uprawiał na polach w pobliżu wsi Dassia. Odnosząc ogromny sukces w uprawie Merlin przyczynił się do rozwoju wyspy. Do dziś największe plantacje kumkwatu znajdują się na północy Korfu, zwłaszcza w okolicach wioski Nimfy.  Roczna produkcja tego owocu sięga 140 ton. Owoc kumkwatu ma cienką skórkę, więc można zjeść go w całości, ponadto skórka dodaje trochę słodyczy do kwaśnego miąższu. Kumkwat ma wyjątkowo cenne właściwości prozdrowotne. Jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy, witamin i błonnika.
Produkuje się z niego likiery, dżemy, marmolady, syropy, słodycze, a nawet dodaje do kosmetyków. 
Na degustację produktów zrobionych z korfiańskich owoców, w tym z kumkwatu pojechaliśmy do wioski Makrades, gdzie znajduje się sklep turystyczny. Próbowałyśmy likierów, dżemów oraz owoców kandyzowanych. Kupiłyśmy kilka produktów.





Zobacz    Paleokastritsa, Korfu cz.1 
                    Rejs motorówką i Klasztor w Paleokastritsa
 
        Główny post ⇨  Korfu

Kassiopi , Korfu


Kassiopi to niewielka wioska rybacka na północno-wschodnim wybrzeżu Korfu, słynąca z malowniczych zatoczek i pięknych plaż. Miejscowość jest bardzo ładna, zadbana. W centrum znajduje się niewielki port, a tuż obok, na wzgórzu ruiny zamku, pełniącego niegdyś ważną rolę. Zamki w Kassiopi, Angelokastro i Gardiki tworzyły trójkąt obronny przed wojskami weneckimi. 










Alu Beach. 
Plaża żwirkowa, bardzo malutka. Okolica cicha. Gałęzie drzew dają cień. 



Bataria Beath 
Plaża pięknie położona w otoczeniu bloków i płyt skalnych. Jest bardzo ładna, pokryta białymi, niewielkimi, okrągłymi kamieniami. Woda w morzu jest krystaliczne czysta i przejrzysta. Po wejściu do wody dość szybko robi się głęboko. W wodzie jest dużo ryb, które nie boją się ludzi. Przy zejściu na plażę jest wypożyczalnia leżaków i parasoli. 












Wave Bar w Kassiopi

Czas oczekiwania na posiłek umilały nam dwa sympatyczne kotki.

        Główny post ⇨  Korfu