piątek, 26 sierpnia 2022

Paleokastritsa, Korfu. cz.1

Jeden z najładniejszych zakątków Grecji i najpiękniejsze miejsce na Korfu to otoczona wzgórzami i  zatokami, niewielka wioska o nazwie Paleokastritsa, leżąca na zachodnim wybrzeżu wyspy.  


W region Paleokastritsy  przyjechaliśmy na rejs po zatokach, zwiedzić XIII wieczny klasztor, zagościć w jednej z najsłynniejszych w tym rejonie restauracji i spróbować regionalnych produktów, między innymi z kumkwatu.  

Rejs 

Z plaży Agios Spiridon niewielką motorówką udaliśmy się w rejs, by podziwiać piękno linii brzegowej od strony morza. Zaglądaliśmy do okolicznych grot, zachwycaliśmy się ławicami ryb w błękitnych jaskiniach.


Plaża Agios Spiridon









W małej skalnej zatoczce znajduje się La Grotta Bar. Założony pod koniec lat sześćdziesiątych bar niezmiennie cieszy się popularnością. Serwuje piwo, koktajle, kawę, oraz wspaniałe widoki. 




Monastyr  Panagia  Theotokou

Po prawie godzinnym rejsie udaliśmy się na wzgórze, na którym stoi prawosławny Klasztor Świętej Dziewicy z Paleokastritsa. Szliśmy dość stromą uliczką, co jakiś czas zatrzymując się, by podziwiać piękne widoki: strome klify i rajskie zatoki. Samochodem też można dojechać. Uliczka jest wąska i kręta, ruch jest wahadłowy, kierowany światłami. Na szczycie jest mały parking. 




Plaża Agios Spiridon widziana z góry.





Klasztor został założony w 1228 roku przez mnicha Euthymiosa Midasa z wioski Pagoi, w miejscu, w którym znaleziono ikonę Matki Boskiej. Najstarsze pisemne świadectwo o kościele pochodzi z 1469 r. w akcie notarialnym i dotyczy remontu i konsekracji kościoła. Wstęp do klasztoru jest bezpłatny. Przy wejściu kobiety w krótkich spodenkach dostają spódnicę, a na odkryte ramiona chustę. Przy wyjściu zwraca się te gadżety. Miłym gestem będzie zostawić datek.


 
Zespół klasztorny składa się z kilku budynków: kościół, dwór, muzeum, cele mnichów, kuchnie, piwnice, itp. Klasztor to jednonawowa bazylika, na zewnątrz nie ma nic specjalnego, ale wnętrze kryje wspaniałe i bezcenne ikony, liturgiczne naczynia, przechowuje się tu również wiele świętych relikwii.
Wyróżnia się kamienny ikonostas i dwie kapliczki z ikoną Bogurodzicy i św. Mikołaja, sufit z malowidłami z 1922 roku, dwie mniejsze kapliczki na początku prezbiterium, po prawej i lewej stronie od wejścia. Na ścianach dominują cztery duże ikony z rzeźbami w drewnie i złoconymi ramami. 







Klasztor od 1989 roku posiada muzeum z ikonami po-bizantyńskimi, szatami, księgami, naczyniami sakralnymi, krzyżami, pieczęciami. W muzeum wystawione są również kości wieloryba oraz gigantyczna muszka o wadze ok. 400 kg. 



Ważną częścią klasztoru jest biblioteka, w której oprócz nowszych druków przechowywanych jest 39 rękopisów, z których jeden pochodzi z XI lub XII wieku.
 
Po opuszczeniu klasztoru na chwilę zatrzymaliśmy się pod jego murami, by ze wzgórza nacieszyć oczy pięknymi widokami.




Punkt widokowy Bella Vista  i degustacja
 
        Główny post ⇨  Korfu

Brak komentarzy :