wtorek, 18 kwietnia 2023

Podziemny Olkusz

Po spacerze w lesie odwiedzamy jeszcze Olkusz, miasto położone w samym sercu Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Niezwykle urokliwe i bogate w historię. 

Już w średniowieczu Olkusz należał do najważniejszych i najbogatszych miast Polski, a to za sprawą górnictwa. Kopalnie srebra i ołowiu przyciągały do Olkusza bogatą szlachtę i mieszczan, którzy chcieli tu inwestować. Od 1579 roku działała w mieście królewska mennica. Do bogactwa miasta przyczyniło się też jego położenie na szlaku handlowym łączącym Wrocław z Krakowem. Wyczerpywanie złóż, zalewanie sztolni przez rzekę Babę, pożary i najazdy wojsk z czasem spowodowały kres świetności miasta. 

Po średniowiecznej zabudowie, pod kamienicami olkuskiej starówki zachowały się piwnice. Najgłębsze mają aż trzy kondygnacje i kilkanaście metrów głębokości.  

"Podziemny Olkusz" to dwie podziemne ekspozycje  multimedialne, które w nowoczesny sposób pokazują nam historię srebrnego miasta.  

Pierwsza podziemna ekspozycja. 
Znajduje się w piwnicach XIV wiecznego ratusza, jaki wznosił się niegdyś na olkuskim rynku. W ratuszu obradowała rada miasta, mieściła się w nim m.in. kancelaria, skarbiec, więzienie. Prowadzony był też wyszynk piwa. Budynek został rozebrany 200 lat temu a piwnice zasypane w latach 30 XIX w. Podczas rewitalizacji rynku odkryto je na nowo. Okazało się, że piwnice zachowały się w dobrym stanie, powstało w nich podziemne muzeum, w którym można poznać dzieje Olkusza.
Historia pokazywana przez pryzmat nowoczesnej technologii. 
Olkusz również z astronomów słynął. W muzeum znajduje się replika astrolabium - urządzenia astronomicznego, które niegdyś należało do olkuskiego astronoma i astrologa Marcina Bylicy.

Druga podziemna ekspozycja. 
Podczas renowacji budynku i podziemi kwartału królewskiego (dawnego starostwa) przygotowano drugą podziemną trasę turystyczną. Ponieważ dawniej budynek był siedzibą olkuskich władz górniczych, a na przełomie XVI i XVII wieku działała tu królewska mennica, w piwnicach zobaczymy interaktywną ekspozycję poświęconą właśnie historii górnictwa srebra i ołowiu oraz olkuskiej mennicy.
Rewitalizacja kwartału królewskiego na fotografiach.
Srebrna komnata. Możemy tu zobaczyć replikę Srebrnego Krzyża Gwarków Olkuskich, którego oryginał znajduje się w olkuskiej bazylice.
Zdjęć z muzeum zamieściłam niewiele. Przyjedźcie do Olkusza i sami zobaczcie co kryją korytarze i komnaty piwnic. 

Chmury zwiastują deszcz, przed wyjazdem do domu robimy jeszcze krótki spacer w obrębie rynku. 
Zrekonstruowana, średniowieczna baszta z fragmentem murów obronnych i fosy. Zbudowana za czasów króla Kazimierza Wielkiego.

Bazylika Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

Świątynia z przełomu XIII i XIV. Najcenniejszym zabytkiem jest gotycki poliptyk z końca XV w. 
i późno renesansowe organy, które jako jedne z nielicznych w Europie, zachowały oryginalny mechanizm i większość piszczałek. Na uwagę zasługuje ołtarz główny pochodzący z XVII w., ołowiana chrzcielnica z XVI w. oraz srebrny krzyż gwarków z XVII w. www.bazylika.pl




Pomnik Józefa Piłsudskiego
Jest wierną rekonstrukcją pomnika z 1936 r. , zniszczonego przez Niemców na początku okupacji.

Napis głosi: W HOŁDZIE/ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ/ I SYMBOLOWI JEJ ODRODZENIA W ROKU 1918/ MARSZAŁKOWI/ Józefowi Piłsudskiemu/ ORAZ JEGO ŻOŁNIERZOM/ AD 2006 RODACY


    Olkusz i okolice w innych moich postach:


Brak komentarzy :