Stara Osada Rybacka
Między obecnymi ulicami Marynarki Polskiej i Czerwonych Kosynierów znajduje się Stara Osada Rybacka, która początkowo zajmowała teren wokół wydm. Punkty zbieżne tych dwu ulic to na południowym krańcu - Skwer im. Aliny Skibniewskiej a na północnym - Park Jana Pawła II, nazywany potocznie Zaułkiem Kapitańskim. Zachowały się tylko nieliczne domy, należące niegdyś do najznaczniejszych mieszkańców Ustki np. kapitanów statków.
Budownictwo szachulcowe- drewniane, smołowane belki, tworzą „kraciasty”
szkielet, a przestrzenie między nimi wypełniane były
pierwotnie słomą i gliną, pobielane wapnem.
Zachowany układ uliczek średniowiecznej wsi - z uwagi na jego wartość historyczną, został objęty ochroną konserwatorską. Trwająca rewitalizacja Starej Osady Rybackiej ma na celu przywrócenie jej dawnego charakteru i zachowania ponadczasowej urody starych, szachulcowych chat rybackich.
Park im. Jana Pawła II.
Kościół pw. Św. Mikołaja
Centralny punkt średniowiecznej osady - Kapitański Zaułek. W latach 1357 - 1889 stał tu najstarszy ustecki kościół pw. Św. Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy, pierwotnie wyświęcony jako katolicki. Przy kościółku grzebano zmarłych, m.in. ofiary katastrof morskich. Na wieży kościelnej zapalano światło nawigacyjne dla żeglarzy. Wokół placu swoje domy budowali najbogatsi mieszkańcy osady: szyprowie i kapitanowie żaglowców handlowych. Z czasem miejsce drewnianej świątyni zastąpił budynek murowany. W 1539 kościół przejęli protestanci, a w wyniku reformacji w 1590 roku przeszedł na własność gminy ewangelickiej. W końcu pod koniec XIX wieku kościół rozebrano, wyposażenie przeniesiono do nowego kościoła na obrzeżach wsi. Dziś stoi tu stalowy szkielet o rozmiarach dawnego kościoła. Zachowały się stare lipy, pamiętające dawną świątynię, zabezpieczono fragment oryginalnych fundamentów.
Makieta obrazująca dawną osadę rybacką.
Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela
Promenada Nadmorska w Ustce
Ławeczka na promenadzie, jedna z wielu.
Ustka ma status miasta uzdrowiskowego. Pierwsze informacje o wczasowiczach przybyłych tu w lecie na wypoczynek, pochodzą z 1832 roku.
Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej znajduje się w części wschodniej Promenady Nadmorskiej w parku uzdrowiskowym, w miejscu, gdzie aktorka często siadywała, będąc w Ustce. Pomnik odsłonięto w 2012 roku, po śmierci aktorki.
Tawerna COLUMBUS
Sanatorium "Radość" zdobi mozaika, zaprojektowana przez Irenę Zahorską pod koniec lat 70. Kompozycja wykonana została z elementów ceramicznych m.in. kubków, talerzy, dzbanków.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz