Zapach zboża, zwierzęta w zagrodach, kwiaty (głównie
malwy) przy chałupach, kapliczki i krzyże przy drogach, to wszystko
pozwalało nam poczuć klimat prawdziwej pradawnej wsi, jakbyśmy się
przenieśli w czasie.
|
Tata, tata, coś tu jest !
Zwiarzątka ...
|
W drodze do Dwóru z Suchedniowa
(pocz. XIX w.) w sektorze dworsko-folwarcznym
|
Fotelik do karmienia małych dzieci. |
|
Wnętrza obiektów ocaliły świat, który często odchodzi na naszych oczach. |
W Muzeum Wsi Kieleckiej - Parku Etnograficznym w Tokarni zobaczymy zabytkowe budynki przeniesione z regionu świętokrzyskiego.
Skansen zajmuje obszar 65 ha. Na jego terenie znajduje się, wg. mapy którą zakupiliśmy 68 obiektów, m.in.: dwór z Suchedniowa, kościół z Rogowa (w którym odprawiane są msze), organistówka z Bielin, dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Grzmucina, spichlerz ze Złotej z posterunkiem policji, kuźnia, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, część prezentuje warsztaty rzemieślników wiejskich z wyposażeniem, jak szewca czy stolarza. Wnętrza obiektów udostępnione są do zwiedzania. We dworze z Suchedniowa prezentowane są wnętrza dworskie, a w organistówce – XIX-wieczna apteka i sklepik oraz pracownia krawiecka. W zagrodzie z Bukowskiej Woli umieszczona jest ekspozycja twórcy ludowego Jana Bernasiewicza - ogród rzeźb.
Latem skansen organizuje imprezy, związane z charakterem parku etnograficznego - np. Wytopki Ołowiu, Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny, Święto Chleba, Hubertus Świętokrzyski, festiwal muzyki ludowej.
Polecane linki: